Jaką kupić odzież dla pracownika ?

with 4 komentarze
Jak to jest z odzieżą roboczą pracowników?

Art. 237 . kodeksu pracy mówi : Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia ….
W praktyce oznacza to iż każdy pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć swojemu pracownikowi ubranie robocze, które potrzebne będzie pracownikowi do wykonywanej pracy. Pracodawca płaci za ubranie robocze i pozostaje ono jego własnością natomiast użytkowane jest przez pracownika.

Czy każdy pracownik powinien otrzymywać ubranie robocze?

Otóż nie. Ten sam artykuł kodeksu pracy mówi że ubranie robocze należy się w następujących wypadkach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ten akapit rozumie się w ten sposób, iż ubranie należy się pracownikowi jeśli podczas pracy ubranie jest narażone na zabrudzenie lub zniszczenie w sposób większy niż w normalnym użytkowaniu. Dlatego istnieje szereg stanowisk pracy, na których pracownik nie otrzymuje odzieży roboczej. (np. nauczyciel wykładowca w szkole). Natomiast większość stanowisk pracy wymaga jednak odzieży roboczej np. praca halach produkcyjnych, budowach.

Jak to powinno wyglądać w praktyce?

Jeśli mamy do czynienia z pracownikiem, który powinien mieć ubranie robocze należy wykonać następujące czynności:

  • Stworzyć: Tabelę norm przydziału odzieży i środków ochrony indywidualnej – to jest dokument w którym określimy: stanowisko (stanowiska) pracy, jaką odzież wydamy pracownikowi, rodzaj odzieży, liczba sztuk, przewidziany okres użytkowania.
  • Dokument (np tabelkę) w którym pracownik potwierdzi nam pobranie odzieży roboczej
  • Wydać pracownikowi odzież roboczą.

Wykonanie wszystkich trzech wymienionych wyżej czynności jest ważne z co najmniej trzech powodów:

  • Mamy czarno na białym napisane, i wiemy co kto otrzymał. Po np. roku użytkowania wystarczy spojrzeć do odpowiedniej teczki.
  • Pracownik nie może powiedzieć, że czegoś tam nie dostał bo przecież podpisał.
  • W razie kontroli PiP jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że inspektor będzie o to pytał. Wierzcie lub nie ale spotkałem się z inspektorami, którzy strasznie chcieli zobaczyć tabele przydziału nawet w firmach gdzie nie było stanowisk pracy wymagających odzieży roboczej.
Jaka jest różnica między odzieżą roboczą a odzieżą ochronną?

Odzież robocza – chroni pracownika głównie przed zabrudzeniem lub zniszczenie zwykłej odzieży. Odzież ta nie musi spełniać jakiś specyficznych wymagań.
Odzież ochronna – chroni pracownika przed działaniem konkretnych czynników szkodliwych. Musi spełniać wymagania polskich norm, poparte odpowiednim certyfikatem zgodności wydanym przez producenta. Tego rodzaju odzież mogą stanowić np. okulary chroniące pracownika podczas cięcia piłą tarczową; szelki do pracy na wysokości; kaski; rękawice, fartuch i inne części ubioru spawacza.

Ostatnia sprawa związana z odzieżą roboczą to pranie.

Pracodawca ma również obowiązki wynikające z konieczności prania odzieży roboczej. Można to zrobić na dwa sposoby:
pracodawca kupuje pralkę i „samodzielnie” pierze ubrania robocze pracowników. Wbrew pozorom to nie jest takie głupie rozwiązanie.
Wypłaca pracownikowi ekwiwalent za pranie w postaci co miesięcznego dodatku do pensji. To chyba częstsze rozwiązanie. Taki ekwiwalent zależy od „dogadania” się między pracownikiem a pracodawcą co do wielkości wypłacanej kwoty. Wielkość ta nie jest narzucona przez żaden przepis.

 

4 Odpowiedzi

  1. […] pracy Myślę że każdy o tym już wie. A jeśli nie wie zachęcam do przeczytania  http://www.bhpowski.pl/jaka-kupic-odziez-dla-pracownika/  . Kupić jednak nie wszystko. Ważne jest również odpowiednie  udokumentowanie. Jeśli wydaje […]

  2. Wojtek
    | Odpowiedz

    Jak wspomniano wyżej – każdy pracownik powinien otrzymać (na koszt pracodawcy) odzież roboczą. Pracodawca dodatkowo powinien zwrócić uwagę na to, jaka to będzie konkretnie odzież. Nie powinna być najgorszej jakości, tylko nieco lepsza – przynajmniej taka, która będzie odporna na ścieranie!

    • Marek Karnasiewicz
      | Odpowiedz

      Oczywiście odzież robocza nie może się potargać po tygodniu chodzenia. Przecież to ma służyć pracownikowi najczęściej przez rok a czasem dłużej. Z drugiej strony znam przypadki, że pracownik dostaje nową odzież roboczą co kilka dni. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa spowodowana specyfiką danego stanowiska pracy. Tam się nie da inaczej. Ale to jest wyjątek.

  3. Lucjusz
    | Odpowiedz

    No a potem takiemu jednemu się coś stanie i tragedia jest. Nie ma co oszczędzać na dobrej odzieży. Słusznie Pan napisał. Dlatego ja nie czekam, aż komuś sie coś popsuje tylko zawsze mam jakiś zapas, a nawet jeśli nie to przecież nie ma problemu, żeby szybko zamówić https://bhpfast.pl/

Dodaj komentarz