Jak przekazać swoją firmę dziecku?

with Brak komentarzy

Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może przekazać firmę np. swojemu dziecku?

Przekazanie lub sprzedaż firmy w Polsce nie jest możliwe. Dzieje się tak ponieważ firma działa w oparciu o NIP właściciela. Ponieważ NIP-u nie można sprzedać ani przekazać nikomu nie można sprzedać ani przekazać nikomu firmy.

Co zatem można zrobić ?

Można sprzedać lub przekazać majątek firmy. To znaczy towar, narzędzia oraz środki trwałe. Nie można przekazać pracowników.

W Jaki sposób to zrobić ?

Niestety każda z metod przekazania firmy jest obarczona koszami. Nie da się tego zrobić „bezboleśnie”.

Sposób 1 – darowizna

Powiedzmy, że Pan Senior prowadzący działalność gospodarczą chce przejść na emeryturę i przekazać firmę swojemu dziecku – Juniorowi poprzez darowiznę. W takim przypadku należy wykonać następujące kroki:

  1.  Junior powinien otworzyć swoją działalność gospodarczą na przykład jednoosobową działalność gospodarczą FHU „Junior”
  2. Pan Senior wycofuje ze swojej firmy środki materialne:
    1.  środki trwałe oraz wyposażenie można wycofać zapisem księgowym
    2. z towarem jest gorzej ponieważ posiadany przez firmę towar z punktu widzenia prawa należy do firmy a nie jej właściciela (zwróć uwagę na tą różnicę) właściciel może:
      • towar „kupić od siebie” oczywiście płacąc podatek od sprzedaży.
      • Wykazać towar na remanencie końcowym (jeśli zamyka firmę) ale tu również musi zapłacić podatek
  3. Pan senior przekazuje na drodze darowizny towar oraz środki trwałe Panu Juniorowi
  4. Obdarowany wprowadza darowiznę do swojej firmy zapisem księgowym.

Ta procedura jest oczywiście obarczona wadami:

  • Pan Senior musi zapłacić podatki (dochodowy, oraz VAT jeśli jest „vat-owcem”)
  • Pan Junior nie może sobie wpisać w koszty darowizny to oznacza:
    • brak możliwości amortyzacji środków trwałych
    • brak możliwości wliczenia w koszy materiałów – dlatego należy się liczyć z większym podatkiem dochodowym

Sposób 2 – sprzedaż

W tym przypadku Pan Senior sprzedaje posiadane przez swoją firmę dobra materialne Panu Juniorowi. Panowie wykonują czynności:
1. Pan Junior również zakłada swoją działalność gospodarczą
2. Firma Seniora sprzedaje towary oraz środki trwałe firmie Juniora

W takim przypadku również firma Pana Seniora musi zapłacić podatek od sprzedaży. Natomiast firma Juniora wpisuje sobie po stronie kosztowej zakup. Podatki pana Juniora będą mniejsze mniej więcej o taką samą wartość ile wyniesie podatek Seniora.

Jak widać nie są to rozwiązania proste. Zwłaszcza, że nie rozwiązują innych problemów. Na przykład przechodzący na emeryturę Senior może posiadać liczne kontakty biznesowe, wypracowane przez lata, chodzi tu zarówno o upusty w hurtowaniach jak „stałych klientów” itp. Nowa firma zaczyna od zera i musi samodzielnie wypracować zarówno swoje kontakty jak i swoją pozycję na rynku.

Rada

Myślę że jeśli ktoś decyduje się na przekazanie swojej firmy na przykład komuś z rodziny nie ważne czy wybierze wariant pierwszy czy ten drugi wariant to znaczy sprzedaż. Jednak dobrze by było rozciągnąć proces przekazania w czasie. Niech obie firmy działają równolegle przez co najmniej kilka miesięcy. Mogą przecież pracować nawet w tym samym lokalu i na tych samych maszynach.

Co nam to da?
  • Podatek jest „rozłożony na raty” a przez to mniej odczuwalny
  • Firma Seniora może spokojnie przestać kupować towar wiedząc o planowanym zamknięciu, może wykorzystać zakupione surowce i towary maksymalnie nawet do zera.
  • Nowej firmie zawsze na początku jest trudno ale mając w pierwszych miesiącach wsparcie w postaci doświadczonego Seniora będzie łatwiej
  • Obecność seniora ułatwi Juniorowi przejęcie stałych klientów zwłaszcza jeśli na początku będzie to na przykład tylko kontakt w imieniu taty a potem już pełna działalność

Pracownicy

Trochę odrębnym problemem są pracownicy w firmie. Pracownika nie da się sprzedać. Tu konieczne jest rozwiązanie umowy o pracę, wydanie świadectwa pracy i ewentualne podpisanie umowy o pracę tym razem z nowym pracodawcą – Juniorem. Na takie działanie musi być pełna zgoda pracownika.

 

Inne metody przekazania firmy są praktycznie nie opłacalne. Częstym pomysłem jest kombinacja ze spółką na przykład jeśli ktoś chce przekształcić firmę w spółkę → wprowadzić do spółki kogoś z rodziny → a potem samemu się wycofać. To nie jest dobre rozwiązanie. Nie da się przekształcić firmy ponieważ przekształcenie firmy w spółkę oznacza zamknięcie i założenie jej na nowo. Cały proces jest bez sensu ponieważ nową firmę można założyć jako firmę Juniora.

Dodaj komentarz